Vesmírné sondy
Vesmírné sondy jsou bezpilotní kosmická průzkumná zařízení, která jsou vysílána na různé oběžné dráhy kolem planet, měsíců, asteroidů, či jsou poslány za hranice sluneční soustavy k průzkumu mezihvězdného prostoru. Tyto sondy hrají klíčovou roli v našem porozumění vesmíru a slouží k shromažďování důležitých dat o vzdálených objektech. Některé z nejznámějších vesmírných sond zahrnují:
Voyager 1 a Voyager 2:
Tyto sondy byly vyslány v roce 1977 a staly se prvními objekty, které opustily sluneční soustavu. Voyager 1 dosáhla mezihvězdného prostoru v roce 2012.
Pioneer 10 a Pioneer 11:
Pioneer 10 a Pioneer 11 byly první dvě sondy, které prolétly blízko obřích planet Jupiteru a Saturnu v 70. letech. Pioneer 10 byla první sondou, která prolétla kolem Jupiteru.
Galileo:
Sonda Galileo byla vyslána v roce 1989 k průzkumu Jupitera a jeho měsíců. Poslala mnoho cenných informací, včetně snímků měsíců, zejména měsíce Europa s podzemním oceánem.
Cassini-Huygens:
Cassini byla vyslána k průzkumu Saturnu a jeho měsíců. Huygens byla přistávací sonda, která úspěšně přistála na Titanu, měsíci Saturnu, v roce 2005.
Mars Rover:
Série roverů, jako Curiosity a Perseverance, byly vyslány na Mars k průzkumu povrchu a hledání stop života. Tyto sondy mají schopnost pohybovat se po povrchu a analyzovat vzorky.
Curiosity